Planujesz zmienić pracę lub napisać CV? Spróbuje w tym wpisie chociaż trochę Ci w tym pomóc.

W życiu każdego z nas są sytuacje, w których musimy podjąć pewne decyzje, które znacząco mogą wpłynąć na naszą przyszłość. Jedną z takich sytuacji jest zmiana pracy i właśnie w tym wpisie chciałbym poruszyć temat związany ze zmianą pracy oraz chciałbym podzielić się moim (niewielkim) doświadczeniem związanym z poszukiwaniem pracy oraz tworzeniem swojego CV. Do napisania tego wpisu zainspirowała mnie moja sytuacja życiowa, a mianowicie podjąłem decyzje o odejściu z firmy, dla której pracowałem ponad dwa lata oraz musiałem zmierzyć się z ciężkim tematem, jakim jest poszukiwanie nowej pracy.

Zmiana pracy to dla większości z nas bardzo trudny moment w życiu i gdybym był coachem nazwałbym tę sytuacje „wychodzeniem ze strefy komfortu”. Mimo że mam alergie na trenerów osobistych i ich oklepane regułki to akurat to zdanie idealnie opisuje sytuacje w której podejmujemy decyzje o odejściu z pracy. Podjęcie decyzji o zmianie miejsca pracy, w którym spędziliśmy bardzo długi czas i poznaliśmy wiele osób, z którymi się zżyliśmy nie jest łatwe, wręcz jest niesamowicie nieprzyjemnie i często ze strachu przed nowym miejscem zwlekamy z podjęciem tej decyzji. Jeżeli to czytasz to możliwe, że planujesz zmianę pracy i wiedz, że dobrze rozumiem Twoje obawy, ponieważ nie jest sztuką w tych czasach znaleźć pracę, sztuką jest znaleźć dobrą pracę!

„Nie jest sztuką znaleźć pracę, sztuką jest znaleźć dobrą pracę.”

Na początku poszukiwania pracy musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: „do której z grup ludzi poszukujących pracy należysz?”. Mój podział jest prosty:
Pierwsza grupa to ludzie nie mają żadnych sprecyzowanych umiejętności technicznych, którzy chcą znaleźć zatrudnienie gdziekolwiek.
Druga grupa to ludzie, którzy posiadają wykształcenie lub umiejętności techniczne, które chcą przełożyć na pracę.

Ponad dwa lata temu zaliczałem się do pierwszej grupy, był to czas, kiedy podjąłem decyzje o przeprowadzce do Warszawy i chciałem znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie. Ta grupa osób z oczywistych względów nie może liczyć na zbyt ciekawe zajęcie i nie może oczekiwać dużych zarobków. Jeżeli jesteś w tej grupie, to przygotuj się, że pierwsze kilka miesięcy w nowym miejscu pracy będzie dla Ciebie bardzo trudne, to okres, w którym musisz wykazać się i pokazać swojemu przełożonemu, że warto popchnąć Cię dalej.

Praca w korporacji to dobry początek.

Jeżeli zaliczasz się do osób z małym doświadczeniem zawodowym i nie masz sprecyzowanych umiejętności to właśnie korporacja będzie dla Ciebie (według mnie) bardzo dobrym rozwiązaniem, zapytasz czemu? Dlatego, że wielkie firmy to wiele działów z różnymi kompetencjami.

Jeżeli nie masz kompletnie żadnych umiejętności, a chciałbyś być np. programistą, testerem, informatykiem lub grafikiem to po prostu znajdź zatrudnienie w firmie IT. Często firmy IT posiadają swoje działy Call Center lub działy księgowości, które potrzebują młodych osób do wykonywania podstawowych czynności. Jest jeszcze druga możliwość, jest to rozwiązanie dla osób, które nie utrzymują się same i zarobki nie są dla nich priorytetem. Jeżeli mieszkasz jeszcze z rodzicami lub rodzice opłacają Twoje mieszkanie i inne zobowiązania zdecyduj się na staż (płatny lub bezpłatny). W większości przypadków firmy po okresie praktyk lub stażu zatrudniają pracownika na cały etat, a co za tym idzie, możemy liczyć na lepsze zarobki. Więcej na temat praktyk i staży nie mogę wam powiedzieć, ponieważ nie korzystałem z takiej formy zatrudnienia.

Podsumowując: jeżeli jesteś osobą bez sprecyzowanych umiejętności, musisz liczyć się z tym, że wszystko leży w Twoich rękach. W tym przypadku musisz pamiętać także o odpowiednim wyborze firmy. Przed pójściem na rozmowę sprawdź w internecie opinie oraz odwiedź stronę internetową wybranej firmy. Zweryfikuj także czy profil firmy może w przyszłości dać Ci szanse na rozwój.

Czego unikać!

Szukając pracy, miej na względzie swoją przyszłość w firmie. Nie będę wielkim odkrywcą, jeżeli powiem Ci, że praca w małym sklepiku osiedlowym nie da Ci możliwości rozwoju. Unikaj małych, prywatnych firm, w których struktura firmy jest płaska. Małe firmy przeważnie składają się z właściciela, kierownika i kilku pracowników niższego szczebla, a kierownik to przeważnie bliski znajomy właściciela, którego raczej ciężko będzie zepchnąć z kierowniczego fotela.

Masz wykształcenie i umiejętności? Możesz wymagać TROCHĘ więcej!

To druga grupa osób, o której wspominałem powyżej. Jeżeli zaliczasz się do tej grupy osób, to prawdopodobnie masz jakieś umiejętności i wiesz, co chciałbyś robić. W tym przypadku mamy trochę łatwiej, ale nasz krąg ofert pracy się zawęża. W tej sytuacji nasza aplikacja musi być już konkretnie przygotowana pod branże i stanowisko, które nas interesuje. Inaczej będzie wyglądała nasza aplikacja, kiedy będziemy kosmetyczką, przedstawicielem handlowym czy grafikiem komputerowym. Nie bez powodu wymieniłem tutaj zawód grafika komputerowego, ponieważ to właśnie moja pierwsza praca w Warszawie zainspirowała mnie do nauki projektowania graficznego i to właśnie w tej firmie, w której pracowałem przez ponad dwa lata udało mi się zdobyć pierwszą pracę jako grafik komputerowy. O pracy grafika komputerowego na pewno w przyszłości będę chciał poświęcić osobny wpis.

Przed wysłaniem CV określ swoje wymagania finansowe!

Nie bądźmy hipokrytami, każdy z nas pracuje w pierwszej kolejności po to, aby zarabiać pieniądze i nie bójmy się o tym mówić. Żyjemy w społeczeństwie, które boi się lub wstydzi rozmawiać o zarobkach, ogarnia nas zakłopotanie, kiedy na rozmowie kwalifikacyjnej osoba rekrutująca pyta o nasze oczekiwania finansowe. Przeglądając oferty pracy w 99% ogłoszeń pracodawcy podają nam informacje o tym, czego od nas będą wymagali na danym stanowisku, wspominają o świetnej atmosferze pracy, kartach MultiSport, świetnej lokalizacji oraz mydlą nam oczy innymi benefitami nie podając przy tym ile będziemy zarabiać. Rynek pracy jest dla nas bardzo surowy, ale poszukując pracy, musimy ustalić swoje wymagania i twardo się ich trzymać. Na początku moich poszukiwań spaliłem sporo rozmów zbyt dużymi stawkami, które nie były proporcjonalne do mojego doświadczenia, tak naprawdę zawsze będziemy czuli żal, kiedy powiemy za dużo i nie dostaniemy pracy i odwrotnie, będziemy czuli niedosyt, kiedy dostaniemy pracę i powiemy za mało, zawsze będziemy czuli, że mogliśmy rozegrać to trochę inaczej. Określenie swojej „wartości” na rynku pracy to trudne wyzwanie, czasami musimy pójść na kilka rozmów, spalić kilka ofert pracy, żeby odnaleźć złoty środek.

Zmiana pracy to często zarobkowy krok w tył.

Zmiana pracy to trochę jak pisanie nowego wpisu na bloga, każdy wpis jest o czym innym i ciężko nam zacząć od początku. Zmieniając pracę, musimy być gotowi na regres, a mianowicie chodzi mi o mniejsze zarobki oraz mniej stabilną formę zatrudnienia ze względu na często stosowany okres próbny w firmach. Czym jest okres próbny? To okres, w którym pracodawca sprawdza, czy faktycznie podjął dobrą decyzję, zatrudniając nas do swojej firmy. Pomijam fakt, że osoba rekrutująca (która powinna mieć kompetencje) już na etapie rekrutacji powinna być pewna w 95%, że podjęła dobrą decyzję. W przypadku zawodu grafika komputerowego często jednym z etapów rekrutacji są zadania, które musimy wykonać, w innych zawodach może być to np. dzień próbny, w którym dostajemy zadania związane ze stanowiskiem pracy.

Podsumowując, szukając pracy musimy zrobić prymitywną analizę naszej wartości oraz przygotować sporą ilość pokory. Czasami musimy zrobić krok do tyłu, żeby zrobić dwa kroki do przodu.

Co musi mieć Twoje CV.

W tej części w skrócie pokaże Ci, co musi mieć Twoje CV, bez tych informacji Twoja aplikacja może z miejsca zostać wyrzucona do kosza. W tym wpisie chce pokazać Ci kompletne podstawy i podzielić się z Tobą moim doświadczeniem z perspektywy osoby poszukującej pracy, a nie osoby rekrutującej. Na końcu wpisu podam Ci kilka porad jak stworzyć swoje CV oraz podlinkuje kilka ciekawych stron, które mogą Ci się przydać.

#1 Dane osobowe

To kompletna podstawa, musisz tutaj podać:
1. Imię i nazwisko.
2. Data urodzenia.
3. Profesje: w moim przypadku wpisuje grafik komputerowym. W Twoim może być to kosmetyczka, przedstawiciel handlowy, front-end developer, project manager, itd. Jeżeli nie mamy sprecyzowanej profesji, po prostu omijamy ten punkt.
4. Adres: nie musisz wpisywać tutaj dokładnego adresu wraz ze współrzędnymi geograficznymi, wystarczy wpisać miejscowość, ewentualnie dzielnice miasta np. Warszawa, Warszawa/Bemowo.

5. Krótki opis: to nie jest konieczne, ale według mnie warto napisać kilka słów o sobie, będzie to trochę alternatywa dla listu motywacyjnego, który w przypadku mojego stanowiska bardzo rzadko był wymagany.
6. Kontakt: pamiętaj o tym punkcie i nawet nie próbuj go ominąć! Jeżeli nie wpiszesz swojego adresu mailowego lub numeru telefonu w swoim CV, osoba rekrutująca z miejsca wyrzuci Twoje wypociny. Pamiętaj, aby Twój adres mailowy/numer telefonu w pliku PDF był podlinkowany, a osoba rekrutująca mógła jednym kliknięciem myszy odpowiedzieć na Twoją aplikacje.
7. Do tego punktu zaliczam jeszcze linki zewnętrzne do portali społecznościowych t.j: Linkedin lub Goldenline. W moim przypadku ważnym elementem jest portfolio, które możemy przedstawić na swojej stronie internetowej lub stronach t.j: Dribbble, lub Behance. Pamiętaj, aby Twój link w pliku PDF był podlinkowany, a osoba rekrutująca mógł jednym kliknięciem myszy przejść na stronę internetową.

#2 Twoje doświadczenie i edukacja

1. Doświadczenie zawodowe: możesz wpisać wszystko, ale wyobraź sobie co pomyśli osoba rekrutująca jak zobaczy, że pracowałeś w 5 miejscach, średnio po 2-3 miesiące – pomyśli, że nie zmieniasz pracę jak rękawiczki lub Twoi pracodawcy często sami dziękują Ci za współpracę. W tym punkcie wpisz okres, w którym pracowałeś, nazwę firmy, stanowisko oraz krótki opis obowiązków na danym stanowisku. Możesz pochwalić się także stażem lub praktykami, ewentualnie pracą jako wolontariusz.

2. Edukacja: możesz wpisać wszystko, ale pamiętaj, że nikogo nie obchodzi, w jakim gimnazjum paliłeś papierosy na przerwie. W tym miejscu najlepiej pochwalić się liceum (najlepiej jakimś renomowanym, mniej znane bym pominął), kursami i studiami.

#3 Zainteresowania

To mój ulubiony punkt, widziałem nie raz aplikacje na różne stanowiska i uwierz mi, ten punkt mówi bardzo dużo o Tobie, więc nie próbuj posługiwać się tutaj oklepanymi tekstami tj. Podróże, muzyka, książki, sport. Zapytasz „Ej, ale ja lubię słuchać muzyki, czemu mam tego nie wpisywać?”. Wpisz, ale pokaż tutaj swoją kreatywność i pokaż osobie, która czyta CV, że naprawdę znasz się na tej muzyce, pochwal się jaki gatunek Cię interesuje, ile masz płyt na półce, na ilu koncertach byłeś. Każdy z nas lubi podróże, ale nie warto chwalić się tym, że lubisz podróże, bo jeździsz co roku z rodzicami na All inclusive do Egiptu, pochwal się tym, ile państw zwiedziłeś, jakie masz cele związane z podróżowaniem, jaka kultura Cię interesuje. Jeżeli lubisz sport, to podaj konkretny, powiedz na ilu meczach byłeś, ile masz podpisów znanych sportowców, itd. Ten punkt ma pokazać, że jeżeli się czymś interesujesz, to naprawdę jesteś tym przesiąknięty.

#4 Umiejętności

Wpisz tutaj jak najwięcej, ale unikaj zbędnych rzeczy, które są oczywiste. Pisząc o umiejętnościach odkopałem swoje stare CV które napisałem w wieku 19 lat. W mojej aplikacji wpisałem umiejętności tj. odporność na stres (palenie papierosów na przerwie po matematyce uzbroiło moją psychikę w niewidzialny, stalowy pancerz), łatwość w nawiązywaniu kontaktów (szczególnie po kilku piwach na imprezie), następnie pozwolę sobie zacytować: „Znajomość obsługi komputera: bardzo dobra znajomość PC, środowiska Windows, biegła znajomość środowiska Internet”(co tu dużo mówić…imponująca umiejętność!). Pisząc swoje CV, unikajcie takich jałowych umiejętności, na pewno nikomu tym nie zaimponujecie, a wręcz przeciwnie, doprowadzicie go do zażenowania lub śmiechu. W moim przypadku wymieniłbym: znajomość programów Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Adobe InDesign, znajomość HTML/CSS, itd. Tutaj mają znaleźć się umiejętności, które nie są oczywiste i mogą wyróżnić nas spośród chętnych na wybrane stanowisko.

#5 Języki obce

Tego punktu chyba nie muszę nikomu tłumaczyć. Wpiszcie tutaj języki, które znacie i określcie swój poziom według skali Rady Europy. Szerszy opis, na czym polega skala Rady Europy znajdziecie pod tym linkiem: https://www.etutor.pl/help/advancement-levels.

#6 Klauzula poufności

Nie zapomnij jej umieścić w swoim CV, na pierwszy rzut oka może wydawać się błaha, ale zdarzają się sytuacje, w których CV jest odrzucane ze względu na brak klauzuli lub nieaktualny jej zapis. Pamiętaj, aby zawsze sprawdzić, czy zapis klauzuli nie uległ zmianie.
Aktualna klauzula poufności do CV brzmi:
„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. 2016 r. poz. 922).”
Więcej informacji o klauzuli poufności: https://praca.money.pl/poradniki/artykul/aktualne-klauzule-w-cv,97,0,2369633.html

Powyżej przedstawiłem swoje spojrzenie na proces szukania pracy, nie jestem specjalistą, ani osobą rekrutującą ludzi dlatego mój wpis potraktuj jako ciekawostkę. O poszukiwaniu pracy, procesach rekrutacji oraz traktowaniu pracowników mógłbym napisać jeszcze wiele, ale to nie miejsce na wyrzucanie swoich żali.

Mam nadzieje, że mój wpis, chociaż w małym stopniu pomoże Ci w znalezieniu pracy i napisaniu swojego CV. Pamiętaj, że Twoje CV ma Cię zareklamować, dlatego poświęć trochę więcej czasu i przyłóż się do tego. Praca to miejsce, w którym będziesz spędzała/spędzał bardzo dużą część swojego życia, praca daje Ci pieniądze, za które możesz realizować swoje cele, ale praca to także miejsce, w którym kształtujesz swoją osobowość i światopogląd, dlatego staraj się znaleźć miejsce, w którym będzie dobra atmosfera i ciekawi ludzie.

Na koniec kilka ciekawych linków:

Generatory CV:

https://cv.pracuj.pl/

http://cvdopracy.pl/generator-cv

http://www.fajnecv.pl/

Klauzula poufności:

https://praca.money.pl/poradniki/artykul/aktualne-klauzule-w-cv,97,0,2369633.html

Zarobki na wybranych stanowiskach:

https://wynagrodzenia.pl/

https://zarobki.pracuj.pl/

Gdzie szukać pracy:

http://olx.pl/

http://gumtree.pl/

http://pracuj.pl/

http://pl.indeed.com/

http://linkedin.pl/

http://goldenline.pl/

https://praca.money.pl/

oraz grupy na Facebooku

 

fot. NordWood Themes

18 komentarzy

 1. Polecam pracę w sieciowym hotelu – ręcę na pokład zawsze potrzebne, a jeżeli jest się dobrym pracownikiem, można się rozwinąć

 2. Fajny i rzeczowy wpis, w moim przypadku problemem nie jest nawet brak takiej wiedzy, a bardziej odwaga żeby spróbować czegoś nowego 🙂

 3. Hej , jestem osoba ktora rekrutuje – mam wlasny zespol. nie zgadzam sie z czescia umieszczonej przez Ciebie tresci. Zmiana pracy w tej samej branzy to czesto wlasni finansowy skok do przodu. CV jest tylko jednym z elementow procesu rekrutacji I wydaje mi sie ze przyklada sie do niego zbyt duzo wagi. Kolejne etapy to rozmowa z rekruterem a potem juz w samej firmie do ktorej startujemy. Niestety az za czesto spotykam fajne CV a po spotkaniu z dana osoba to totalny beton. Pamietajcie osobowosc jest najwazniejsza. Umiejetnosci sa do nauczenia. Ponadto wazna rzecza jest jeszcze fakt , ze wlasnie osobowosciowo do danej firmy nie pasujemy. I nawet jak sie nie uda – trudno. Znajdzie sie cos innego,. Ale najwazniejsze jest aby robic to co sie lubi. Inaczej sami wpedzamy sie w marazm.

  • Czarny kolor Odpowiedz

   Magda, dziękuje za komentarz. To spojrzenie na problem z mojej perspektywy ale patrząc na Twoje doświadczenie na pewno masz sporo racji 🙂

   Ł.

 4. Bardzo fajny post, praktyczny i z pewnością z wielu wskazówek trzeba skorzystać podczas poszukiwania/zmiany pracy. Ja mam nadzieję w przyszłości móc pracować ” w swoim zawodzie” – w końcu po to studiuję lekarski 😉 Ale najważniejsze jest to, że już same zajęcia (przede wszystkim te na oddziale) sprawiają mi przyjemność, więc mam nadzieję, że naprawdę będzie to praca, która będzie mnie cieszyć. Ale jeszcze kilka lat studiów przede mną… 🙂
  Pozdrawiam i życzę powodzenia w pisaniu, bo naprawdę dobrze Ci idzie 🙂

  • Czarny kolor Odpowiedz

   Życzę wytrwałości, zawód lekarza to wielkie wyzwanie i na pewno nie jest to kierunek dla każdego.

   Ł.

 5. Z małymi firmami nie zawsze jest tak źle jak piszesz. Jeśli planujesz otworzyć swój własny, podobny biznes, może okazać się rewelacyjnym rozwiązaniem. Uważam tak, dlatego że w mikro firmach często robi się wszystko. To dobra szkoła na początek.

  • Czarny kolor Odpowiedz

   Zgadzam się, sam aktualnie pracuje w małej agencji reklamowej. Małe firmy to dobre miejsce na naukę ale według mnie rzadko takie miejsca dają możliwość awansu.

 6. Fragment o zmniejszeniu się zarobków trochę mnie zaintrygował. Stoją za tym jakieś badania? Zgodnie z raportem Pracuj.pl zarobki raczej wzrastają przy zmianie miejsca zatrudnienia, chyba, że poszła fama, że ktoś wyleciał.

  • Czarny kolor Odpowiedz

   Cały wpis jest zainspirowany sytuacjami które spotkały mnie w życiu. Pracowałem w jednej firmie ponad dwa lata, miałem tam duże uznanie i szacunek, a co za tym idzie moje zarobki były często podwyższane. W sytuacji kiedy podjąłem pracę w nowym miejscu moje zarobki spadły. Myśle, że moja sytuacja spowodowana jest tym, że musze od nowa budować szacunek i udowodnić, że zasługuje na większe wynagrodzenie. Pracuje w branży kreatywnej która jest moim zdaniem bardzo specyficzna pod tym względem.

   Ł.

 7. Tak naprawdę czasy się zmieniły. To firmy same już szukają i dostosowują się do pracowników oferując im choćby różne benefity i dbając o ich wellbeing, dlatego mówienie otwarcie o swoich preferencjach finansowych jest niczym złym. Fakt, znaleźć prace nie jest łatwo, ale zawsze warto wybrać tę, która pozwoli ci się rozwinąć. Wszystko też zależy od tego w jakiej sytuacji życiowej jesteśmy i na ile możemy sobie pozwolić. Ciekawy wpis. Ukazujący rzeczywistość. 🙂

 8. Bardzo przydatny wpis, najważniejsze, co słusznie zaznaczyłeś, to patrzeć, czy w danej firmie jest możliwość rozwoju, no chyba, że to taka praca na parę miesięcy, żeby tylko mieć pieniądze. Na pewno nie warto inwestować swojego czasu i pracy w firmie, w której np. kasjer to najwyższe stanowisko, jakie mogą zaoferować, a stawka za pracę nie ulega nigdy zmianie.

Write A Comment